Sinds 1959 geldt de aanbeveling van de Stichting van de Arbeid om werknemers in de lustrumjaren op 5 mei vrijaf te geven met behoud van loon, mits de werkomstandigheden zich daar niet tegen verzetten en het bedrijfsbelang niet wordt geschaad. Dit geldt dus ook voor maandag 5 mei 2025. De Stichting van de Arbeid heeft de decentrale cao-partijen onlangs de aanbeveling gedaan om dit lustrumjaar werknemers vrijaf te geven met behoud van loon.
In de praktijk zal dat voor de meeste werknemers ook het geval zijn, maar in de wet is er geen bepaling opgenomen dat een officiële feestdag als Bevrijdingsdag (ook niet in een lustrumjaar) gelijkstaat aan een doorbetaalde vrije dag voor werknemers. Wat de cao of arbeidsvoorwaardenregeling hierover voorschrijft, is in deze leidend.
Of en welke compensatie u uw werknemers moet geven wanneer zij toch werken op een in de cao of arbeidsvoorwaardenregeling aangewezen feestdag, is in die cao of de avr geregeld. Het kan zijn dat er een toeslag van 100 procent wordt betaald, het kan zijn dat er een tijd-voor-tijdregeling geldt. Dit kan per bedrijf verschillen.
Wanneer voor uw bedrijf geen cao of arbeidsvoorwaardenregeling van toepassing is én u uw werknemers op Bevrijdingsdag geen vrijaf geeft, bent u niet verplicht extra compensatie te bieden.